اتصالات فلزی

بطور کلی اتصالات جوشی به دو دسته اتصالات جوشی درزدار و اتصالات جوشی مانسمان (بدون درز) تقسیم می شوند. در زیر به اطلاعات مریوط به اتصالات جوشی مانسمان می پردازیم.
اتصالات مانیسمان که با نام های بدون درز نیز شناخته می شوند در اصطلاح علمی به آنها سیمی لسSeamless گفته می شود؛ به آن دسته از اتصالات فولادی گفته می شود که در فرآیند تولید آنها از انواع روشهای جوش فلرات استفاده نمی شود و تفاوت دیگر آنها در ماده اولیه محصولات می باشد. اما در اتصالات درزدار فرآیند تولید از برش ورق و شکل دهی و جوش و سرانجام غلطک استفاده می شود ولی در تولید اتصالات مانیسمان از مقاطع فولادی به شکل شمش و از طریق حرارت و کشش و غلطک و عبور از زره و همچنین نیروهای گریز از مرکز استفاده می شود که در صنایع مختلف به لحاظ متریال و مواد اولیه سازنده آن بالاتر و با کیفیت بهتر، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.


اتصالات مانیسمان از انواع اتصالات جوشی می باشند که به صورت فورج و یک تکه بدون کوچکترین درز جوش تولید و عرضه می شوند . اتصالات مانیسمان دارای ضخامتها و اندازه های مختلفی مانند رده هایsgp,std,sch40,sch80,sch160 (Sch مخفف کلمه Schedule به معنای برنامه یا رده) در بازار موجود می باشد. البته باید توجه داشت به جز رده های معمول بازار بطور کل رده های 10،20،30،STD،40،SX،60 و 80 نیز موجود می باشدکه در سایز های ۱/۲ اینچ الی ۵۶ اینچ تولید می شوند.
از انواع اتصالات مانیسمان می توان به سه راه، سه راه تبدیل، تبدیل هم مرکز و غیر هم مرکز، کپ ، چهار راه ، زانو های 45 و 90 درجه و … اشاره نمود.

اتصلات فلزی مانسمان:
زانو مانسمان 90 درجه
زانو مانسمان 45 درجه
سه راه مانسمان
گپ مانسمان
سردنده مانسمان بلند
سردنده مانسمان کوتاه
تبدیل مانسمان
سه راه تبدیل مانسمان

ماسنمان رده 40:

زانو جوشی مانسمان 90 درجه
زانو جوشی مانسمان 45 درجه
سه راه رده چهل
گپ رده چهل
تبدیل رده چهل

 

فلزی گاز درز دار:

زانو جوشی گازی درزدار 90 درجه
زانو جوشی گازی درزدار 45 درجه
سه راه جوشی گازی درزدار
سه راه تبدیب جوشی گازی درزدار
سردنده بلند درز دار
سردنده کوتاه درز دار
گپ گود جوشی
گپ تخت جوشی
تبدیل جوشی گازی درزدار