لوله سیاه سپاهان
لوله سیاه سپاهان سنگین به لوله هایی گفته میشود که وزن آن ها نسب به هم سایز های خود بالاتر می باشد.لوله سیاه درزدار سنگین سپاهان نیز در مصارف ساختمانی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و اتصالات این لوله ها از نوع جوشی می باشد.
ضخامت بدنه لوله سیاه سنگین سپاهان از ۲/۵ میلی متر تا ۴/۸ میلی متر متفاوت است.طول هر شاخه لوله سیاه درزدار ۶ متر می باشد که حداقل وزن آنها بین ۷٫۳ تا ۱۵۲ کیلو گرم میباشد.

لوله های درزدار سپاهان API به لوله هایی گفته میشود که ضخامت آنها برابر با ضخامت لوله مانیسمان رده ۴۰ می باشد و در دسته لوله های درزدار به API مشهور شده اند.سایز این لوله ها تا ۲ اینچ تولید و توزیع میشود.از کاربرد این لوله ها میتوان به آبرسانی و گازرسانی در اماکن و جاهای مختلف اشاره کرد

 

 

لوله سیاه شوفاژی
لوله سیاه شوفاژی نمونه ای از لوله های سیاه شوفاژ یارن می باشد. لوله سیاه در واقع لوله استوانه ای بلند و توخالی می باشد که دو سر آن باز است و سطح مقطع آن می تواند دایره ای باشد. انوع لوله از جنس فولاد به دو دسته لوله سیاه و گالوانیزه تقسیم بندی می شوند.

لوله سیاه شوفاژی ، هیچ پوششی ندارد اما لوله گالوانیزه، لوله جنس فولاد است که با لایه ای از فلز روی پوشیده می شود. این پوشش روی یا گالوانیزه برای کاهش خوردگی به عنوان آند کار می کند. خود لوله سیاه فولادی در صنایع به دو گروه درز دار و بی درز تقسیم بندی می شوند. از لوله درز دار جهت انتقال مایعات و تولیدات پروفیل های قوطی، ساختن مصنوعات و سازه فلزی استفاده می شود. برای زمینه های متنوع صنایع مانند گاز، ساختن مخازن تحت فشار بالا در تاسیسات پالایشگاه، نیروگاه ها و… از لوله های بی درز استفاده می شود.

مجموعه اتصال کالا علاوه بر خدمات لوله و اتصالات گازی و لوله مانیسمان بدون درز از قبیل خرید لوله گاز و فروش لوله گاز، جعبه فایر باکس آتش نشانی را نیز ارائه می دهد.

جعبه فایر باکس آتش نشانی که ازجمله ی تجهیزات اولیه ی اطفای حریق در لحظات اولیه است، با کارکرد بسیار حیاتی خود ضمن پاکسازی فضای محیط از دود و حرارت حریق، تسریع در خاموش کردن آتش سوزی، ممانعت از برگشت شعله و ایجاد زمان مناسب جهت فرار افراد گرفتار در حادثه، یکی از مهم ترین منابع تامین آب برای تیم های عملیاتی نیز به شمار می روند.

 

لوله سیاه صنعتی
لوله سیاه یا لوله صنعتی سیاه که از آن با عنوان لوله سنگین هم یاد می‌شود، لوله درزداری است که از ورق سیاه (ورق نورد گرم)، براساس استاندارد DIN2440 تولید شده و استفاده گسترده‌ای در صنایع مختلفی همچون قطعه‌سازی، ساخت انواع شاسی، داربست‌، حفاظ و حصار، جک و… دارد.
همچنین می‌توان برای انتقال انواع سیالات همچون گازها، آب و روغن از لوله سیاه بهره برد.

برای تولید لوله سیاه، ابتدا ورق نوردگرم را به شکل لوله فرم‌دهی کرده و بلافاصله پس از جوش کاری درز، اضافات جوش توسط یک تیغچه برداشته شده و در نهایت به اندازه دلخواه برش‌ داده‌ می‌شود.

لوله درزدار به دو دسته لوله تست شده و لوله تست مردود تقسیم می‌شود. لوله تست‌شده، لوله‌ای است که تست hydrostatic روی آن انجام شده و عدم نشتی آن تایید شده است. اما لوله تست مردود، لوله‌ای است که تست هیدرواستاتیک روی آن انجام نشده و یا تست شده و نشتی داشته است.

سایر کاربردها :
می‌توان از لوله سیاه برای گازرسانی منازل و سیستم‌های شوفاژ نیز استفاده کرد، به این دلیل گاهی از آن با عنوان لوله گازی و یا لوله شوفاژی نیز نام برده می‌شود. از این رو برای تمام سایزهای لوله‌سیاه اتصالات جوشی و پیچی آماده در بازار موجود می باشد. همچنین پس از گذراندن پروسه گالوانیزاسیون، می‌توان از لوله‌سیاه برای سیستم‌های لوله‌کشی آب نیز استفاده نمود. معمولاً این لوله‌ها از ورق‌های نورد گرم با ضخامت ۲ میلی‌متر به بالا تولید می‌شوند. از این رو مقاومت‌ خمشی ، پیچشی و تحمل فشار بالایی دارند.

سایر خصوصیات :

از دیگر خصوصیات لوله سیاه می‌توان به جوش‌پذیری عالی، قیمت مناسب، تنوع ابعادی و سختی سطحی اشاره کرد.

لوله سیاه گازی
لوله گاز لوله ای از جنس فولاد یا پلی اتیلن می باشد که جهت انتقال گاز در خطوط توزیع مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله ها وظیفه انتقال گاز به دیگر ایستگاه های مشابه یا انتقال به مصرف کننده را بر عهده دارند.
از لوله های گاز در ساختمان های مسکونی، سوله های صنعتی، نیروگاه ها، پالایشگاه ها، پتروشیمی و غیره بهره گیری می شود. همچنین در لوله کشی سیستم های هوای فشرده نیز کاربرد دارند.
به طور معمول در گاز رسانی شهری که عمدتا برای منازل مسکونی می باشد لوله گاز خانگی نقش بسزایی دارد به همین دلیل میزان استحکام و رعایت استاندارد های جهانی در ساخت و نصب این لوله ها از اهمیت بالایی برخوردار بوده بنابراین جهت اطمینان از صحت کار بعد از نصب، باید سلامت لوله ها و درستی اتصال آنها مورد بررسی قرار گیرد.