لوله کاروگیت یکی از انواع لوله پلی اتیلن فاضلابی است که با ظاهری شیاردار (مارپیچ) و سطح داخلی زردزنگ و صاف و صیقلی در کارخانه لوله های پلی اتیلن دوجداره در سایزهای ۱۱۰ میلیمتر تا ۳۰۰۰ میلیمتر تولید می شود.

لوله کاروگیت یا همان Corrugated pipe تولید شده از پلی اتیلن، بدلیل عدم امکان نشت، فاسد شدن، نصب آسان و مقاومت دربرابر حرکت خاک و فشار، از حدود نیم قرن پیش مورد مصرف قرار می گیرند همچنین این لوله به لوله های پلی اتیلن فاضلابی نیز معروف است.

لوله کاروگیت برای کاربرد در شبکه های بدون فشار (ثقلی) طراحی شده اند و حداکثر فشار طراحی آنها ۱٫۵ بار می‌باشد. لوله کاروگیت در عین بالا بودن مقاومت حلقوی لوله از وزن پایینتری نسبت به لوله پلی اتیلن تک جداره برخوردار می باشند

لوله های کاروگیت اغلب در جاهای که انعطاف پذیری استحکام و دوام مهم باشد مورد استفاده قرار می گیرند . که عمده مصرف این لوله ها برای مصارفی چون زهکشی ، حمل آبراه ها ، کالورتها جهت جمل سیلاب ، شبکه فاضلاب شهری . شبکه های آبرسانی می باشد.

رنگ جداره بیرونی لوله دوجداره پلی اتیلن به رنگ مشکی و دیواره داخلی آن به رنگ زرد یا آبی است. استفاده از رنگ آبی و زرد درون این لوله ها به موضوع ویدئوگرافی اشاره دارد زیرا کارفرما برای ردیابی می تواند از ویدئوگرافی استفاده کند.

ساختار لوله پلی اتیلن فاضلابی

لوله کاروگیت نوعی لوله پلیمری ولی ساختار لوله کاروگیت در مقایسه با سایر لوله های پلیمری متفاوت است و بدنه بیرونی آن حالت حلقوی شکل دارد.

لوله کاروگیت دارای شیاری های موازی و خط الراس های بر روی سطح خود بوده و در سطح داخلی برای صاف و صیغلی بودن و عدم خوردگی توسط موارد شیمیای با مستربیچ پوشانده می شوند.
استاندارد لوله های کاروگیت

استاندارد جهانی لوله و اتصالات پلی اتیلن به شماره DIN 16961 ، استانداردی است که در مورد مقاومت حلقوی لوله کاروگیت در کاربردهای طولانی مدت صحبت می کند. این استاندارد برای لوله های دفنی که فشار نسبتاً زیادی به آن وارد می شود طراحی شده اند. استاندارد شماره ISO 9969 به منظور بررسی روش های تست فشار حلقوی لوله در مدت کوتاه استفاده می شود.

مبحث انعطاف پذیری حلقوی لوله کاروگیت در استاندارد EN 1446 توضیح داده شده است؛ طبق این مرجع، تغییرات دیواره لوله کاروگیت در برابر تنش، ضربه، کشش، فشار و خمیدگی مورد بررسی قرار می گیرد؛ اگر لوله پلی اتیلن دوجداره بتواند پس از استرس محیط مجدداً به شکل اولیه خود بازگردد، دارای شرایط ایده آل و استاندارد می باشد.

آزمون های کنترل کیفیت و روش انجام آن ها برای لوله کاروگیت در استاندارد EN 13476 بیان شده اند. به طور کلی، حداقل فشار حلقوی برای لوله کاروگیت با ابعاد بزرگ، معادل ۵/۳۱ کیلو نیوتن بر متر مربع است.
سایز بندی لوله کاروگیت

لوله های کاروگیت را بر اساس قطر دهانه داخلی نام گذاری کرده اند که در جدول زیر می توانید مشخصات و اندازی این لوله ها را مشاهده کنید . قطر خارجی لوله کاروگیت بستگی به مقاومت مکانیکی یا رینگ استیفنس دارد که در سه کلاس ۱۶ ، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن بر متر مربع مورد تولید و بازرسی قرار میگیرد.

 

نام لوله کاروگیت  قطر دهانه داخلی بر حسب mm قطر بیرونی بر حسب mm سایز برا اساس اینچ
۱۱۰ ۱۱۰ ۱۲۷ ۴
۱۶۰ ۱۶۰ ۱۸۷ ۶
۲۰۰ ۲۰۰ ۲۳۱ ۸
۲۵۰ ۲۵۰ ۲۹۱ ۱۰
۳۱۵ ۳۱۵ ۳۶۴ ۱۲
۴۰۰ ۴۰۰ ۴۶۸ ۱۶
۵۰۰ ۵۰۰ ۵۸۴ ۲۰
۶۰۰ ۶۰۰ ۷۰۸ ۲۴
۷۰۰ ۷۰۰ ۸۲۷ ۲۸
۸۰۰ ۸۰۰ ۸۹۰ ۳۲
۹۰۰ ۹۰۰ ۹۲۸ ۳۶
۱۰۰۰ ۱۰۰۰ ۱۱۳۰ ۴۰
سایزبندی لوله پلی اتیلن اسپیرال کاروگیت  
۱۲۰۰ ۱۲۰۰ ۱۳۲۰ ۴۸
۱۴۰۰ ۱۴۰۰ ۱۵۶۰ ۵۵
۱۶۰۰ ۱۶۰۰ ۱۸۰۰ ۶۳
۱۸۰۰ ۱۸۰۰ ۲۰۰۰  
۲۰۰۰ ۲۰۰۰ ۲۲۴۰  
۲۵۰۰ ۲۵۰۰ ۲۷۸۰  
۳۰۰۰ ۳۰۰۰ ۳۳۰۰